Koberce jsou i přes množství moderních podlahových krytin stále vítaným doplňkem interiéru. Po něm je příjemné chodit naboso, děti si na něm rády hrají a nakonec prostě zútulní místnost.
Nevýhodou je, že koberce se rychle špiní a mohou být živnou půdou pro alergeny a bakterie. Je proto důležité je udržovat čisté. Pravidelné čištění koberců pomůže odstranit tyto škodlivé usazeniny z vašeho domova, což z něj udělá zdravější místo pro vás a vaši rodinu.
Poradíme vám , jak doma rychle a účinně vyčistit koberec, jaké druhy koberců existují a jak se vlastnoručně zbavit různých skvrn a nepříjemných pachů. (Čtěte zde: https://www.ohayno.cz/cisteni/cisteni-kobercu/ ).
Jaké typy koberců rozlišujeme?
Koberce existují ve více typech. Některé jsou vyráběny ručně, jiné jsou vyráběny průmyslově. Lze je rozdělit také podle výšky vláken: dlouhé, střední nebo vůbec bez vláken. Chcete-li zvolit nejlepší metodu čištění, musíte znát materiál, ze kterého je vyroben. Pokud víte, z čeho je váš koberec vyroben, usnadníte si výběr správného čisticího prostředku a zabráníte poškození jeho povrchu.
Existují několik typy koberců:
- Z přírodních materiálů, například bavlna, vlna, len, kůže, kokosová vlákna. Takové koberce by se neměly čistit vodou a jinými čistícími prostředky.Tyto výrobky vydrží pouze suché čištění.
- Syntetické (polyakryl, polyester, nylon). Jedná se o nejoblíbenější typ koberce, protože mají vynikající výkonnostní charakteristiky a estetický vzhled. Pokud se při jejich výrobě nepoužívá lepidlo, jsou povoleny obojí suché čištění různými kartáči a mokré čištění včetně praní.
- Ze smíšených materiálů. Takové výrobky budou vyrobeny z přírodního a zároveň syntetického materiálu. Vzhledem k přítomnosti přírodních vláken je vhodnější jen suché čištění. Skvrny lze odstranit vlhkým hadříkem s použitím vhodného přípravku.
Způsoby čištění koberců
Jakmile si zjistíte všechny informace o svém koberci a z jakého materiálu je vyroben, můžete se pustit do návodu, jak jej vyčistit.
Vyčištění lze provést následujícími způsoby:
- Suché čištění. Takový typ je ideální, pokud máte doma koberec z přírodního materiálu. Pro suché čištění koberců se nabízí velké množství prášků a pěn. Měly by být vybrány podle konkrétního typu materiálu. Každý z nich bude s povrchem zacházet velmi šetrně.
Před nanesením prášku na koberec je třeba jej důkladně vysát a drobné nečistoty odstranit pomocí jemného smetáčku. Poté naneste vybraný přípravek na celý povrch a nechte jej několik minut působit. Přesný čas aplikace je vždy uveden na etiketě. Pak už stačí jen vysát koberec a o čistotu je postaráno.
- Mokré čištění. Při tomto druhu čištění je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Za prvé, jaký typ koberce máte, protože není vhodné pro koberce z přírodního materiálu. Dalším faktorem je, jaký druh podlahy je pod kobercem. Pokud se jedná o parkety, je lepší se mokrému čištění vyhnout. Jen si zničíte podlahu.
Po upřesnění informace, můžete přistoupit k samotnému čištění. Jako při každém čištění je třeba koberec nejprve vysát. Poté smíchejte vybraný přípravek podle návodu a naneste jej na celý povrch koberce. To se nejlépe dělá houbičkou, abyste zajistili rovnoměrné nanesení.
Při mokrém čištění je třeba pamatovat na to, že se po koberci nesmí několik hodin chodit. Úplné vyschnutí koberce trvá 4-6 hodin. Doba sušení závisí na hustotě a velikosti koberce. Pak znovu vysajte.
- Strojové čištění koberců. Tento typ ve své podstatě je mokrým čištěním. Jeho hlavní výhodou je účinné odstranění starých skvrn. K provádění strojového čištění potřebujete vlastnit speciální vysavač na mokré čištění.
Tento vysavač je dodáván s vestavěnou nádobou na vodu a saponát. To mu umožňuje vstřikovat smíchanou vodu a čisticí prostředek pod vysokým tlakem hluboko do materiálu koberce. Díky tomu odstraníte skvrny nejen z povrchu koberce, ale i hluboko uvnitř.
- Čištění bez chemie. Koberec lze vyčistit pomocí jedlé sody a teplé vody. Udržujte poměr 1:10. Připravený roztok nastříkejte pomocí stříkací pistole. Podle potřeby vetřete do materiálu. Počkejte, až zcela vyschne, a důkladně vysajte.
Dobrým způsobem, jak se zbavit zápachu a nečistot, může být také soda a ocet. Rovnoměrně posypte prášek, počkejte 30 minut a poté jej odstraňte. Smíchejte jednu lžíci octa s jedním šálkem teplé vody a postříkejte rozprašovačem. Nechte působit půl hodiny a odstraňte zbytky přípravku kartáčem podél vlasu.
Jak udržovat koberce stále čisté:
- Při vlastnoručním čištění koberce se vyvarujte zacházení proti vlasu
- Skvrny je nejlepší odstranit ihned, aniž by pronikly do materiálu
- Pravidelně uklízejte a vysávejte koberce
- Při mytí podlah nepokládejte koberec na vlhkou zemi, abyste se vyhnuli zápachu vlhkosti
- Alespoň jednou ročně vyčistěte koberec, aby zůstával úhledný
- Hloubkové čištění je nejlepší svěřit profesionálům úklidové firmy
Koberce dodávají našim domovům teplo a útulnost, proto jejich vzhled je důležitým pro udržení atmosféry. Při správné péči vám budou dělat radost po dlouhá léta.