Recenze extraktoru Santoemma Sabrina Maxi

Připravil jsem pro vás recenzi extraktoru Sabrina Maxi od výrobce Santoemma z Itálie. Představím vám jeho parametry. K jakému čištění ho využívám, jaké jsou jeho přednosti a nedostatky, jak se s ním pracuje a jak jsem s tímto extraktorem celkově spokojený. Pokud vybíráte extraktoru, určitě si článek přečtěte, dozvíte se spoustu detailů, které vám pomohou při vaší volbě.

Extraktor Sabrina Maxi s hadicí a kobercovou hubicí
Extraktor Sabrina Maxi s hadicí a kobercovou hubicí

Podle čeho si vybrat vhodný extraktor?

Chcete si také pořídit extraktor a nevíte, podle čeho se orientovat? Doporučuji článek Jak vybrat extraktor na mokré čištění koberců?

Jak jsem dospěl ke koupi extraktoru Sabrina Maxi?

V roce 2012, kdy jsem se rozhodl začít na živnostenské oprávnění profesionálně čistit koberce, sedačky a interiéry aut, jsem stál před těžkým rozhodnutím, který extraktor pro svoji práci do začátku zvolit.

V té době jsem s čištěním neměl žádné zkušenosti, takže jsem po internetu vyhledával všechny možné informace.

Hodně mi tehdy napověděly například i videa na Youtube. Hledal jsem hodně informací ze zahraničí, kde už přeci jen s čištěním koberců měli více zkušenosti než u nás. Hledal jsem třeba na zahraničních diskusních fórech pro čističe koberců apod.

Tehdy nebyl zdaleka takový výběr jako dnes, ale přeci jen na trhu bylo dostupných několik značek a typů extraktorů od různých prodejců.

Hlavní kritéria pro výběr tohoto extraktoru

  1. Extraktor musel být přenosný. To znamená ne moc velký a ne moc těžký. Věděl jsem, že největší podíl zákazníků bude bydlet v rodinných domech a bytech, takže se nevyhnu chození po schodech třeba i do 4. patra (spousta paneláků i nových domů nemá výtahy).
  2. Počítal jsem s čištěním menších ploch, ale i kanceláří. Nechtěl jsem tedy investovat do úplně nejnižší řady extraktorů s malým objemem a výkonem. Potřeboval jsem extraktor, který bude vhodný převážně pro práci v domácnostech, ale když bude potřeba, zvládne i čištění větších ploch koberců (odhadoval jsem 200 m2 za den).
  3. Extraktor se musel vejít do osobního auta. Když jsem začínal, ze začátku jsem nepočítal s nákupem pracovního vozu, ale k práci jsem chtěl využívat osobní vůz, takže jsem potřeboval extraktor, který se mi vleze do kufru vozu.
  4. Chtěl jsem koupit extraktor u prodejce, který je specialistou na tyto stroje. Počítal jsem s tím, že budu potřebovat čas od času něco opravit, koupit náhradní díl apod. Proto jsem při výběru sledoval i to, jaké má prodejce zkušenosti s prodejem takových strojů a zda poskytuje servis a na trhu je už delší dobu.

Po několikatýdenním přemítání jsem nakonec zvolil prodejce HP TRADING Dobříš, který na e-shopu http://www.extraktory-vysavace.cz/ prodává stroje a čistící prostředky na čištění koberců a čalounění.

Vybral jsem si extraktor Santoemma Sabrina Maxi. A používám ho dodnes. Tedy ne ten samý kus, časem jsem si pořídil ještě druhý stejný typ a ten první používám jako záložní pro případ poruchy.

Představení a popis extraktoru Sabrina Maxi

A nyní trochu blíže o tom, jak extraktor vypadá a jaké má parametry.

Extraktor se skládá ze dvou oddělitelných kusů/nádob. Tohle oceňuji při převozu a hlavně manipulaci, kdy musím po schodech extraktor dopravit třeba do 4. patra. Prostě vezmu horní nádobu do jedné ruky, druhou nádobu do druhé a v pohodě schodiště vyjdu. Pokud by byl extraktor v jednom kusu, taková manipulace by byla,vzhledem k velikosti, prakticky nemožná nebo jen na krátkou vzdálenost.

Materiál nádob je vysokohustotní polyetylen a nutno dodat, že velmi odolný, protože za těch několik let (od roku 2012) se mi nikdy nestalo, že by některá z nádob praskla nebo se nějak poškodila.

Spodní nádoba je těžší, obsahuje sací motor, čerpadlo a ovládací panel. Do spodní nádoby se horním dostatečně velkým otvorem nalévá z kbelíku čistící roztok. V horní části je nad sacím motorem umístěn molitanový filtr, který sbírá chlupy, vlasy a větší nečistoty.

Ovládací panel obsahuje tlačítko pro spuštění sacího motoru a tlačítko pro spuštění čerpadla. Vedle tlačítek je ještě zásuvka, do které lze připojit čistící hlavici s rotačním kartáčem na elektrický pohon, což je volitelné příslušenství pro tento model extraktoru.Vedle zásuvky se ještě pomocí rychlospojek zapojuje tlaková hadice, kterou se čerpá čistící roztok.

Horní nádoba je mnohem lehčí, sbírá se do ní odpadní voda z čištění. V zadní části má hadici, pomocí které po čištění vyteče špinavá voda do kbelíku. V přední části má otvor, do kterého se zasune sací hadice. V horní části má větší otvor, který je zakryt odnímatelným průhledným krytem, kterým můžete pozorovat, jak špinavá voda z čištění proudí do sběrné nádoby. Tenhle větší otvor také slouží pro vyčištění nádoby po ukončení čištění.

Horní nádoba má nahoře vytvarované madlo pro snazší manipulaci.

Horní nádoba se po nasazení na spodní nádobu zajistí čtyřmi klipsami.

Pojezd extraktoru zajišťují čtyři otočná kolečka umístěna zespodu dolní nádoby.

Základní příslušenství extraktoru tvoří:

  • Sací hadice, na které je plastovými objímkami upevněna tlaková hadice.
  • Kobercová hubice.
  • Ruční hubice na čalounění.
Ruční plastová hubice na čalounění
Ruční plastová hubice na čalounění
Kobercová hubice s třemi tryskami
Kobercová hubice s třemi tryskami
Kobercová hubice s rotačním kartáčem
Kobercová hubice s rotačním kartáčem

Technické parametry extraktoru Sabrina Maxi

  • Objem nádoby na čistící roztok: 30 l (podle mých zkušenosti je ten objem o něco nižší, odhaduji cca 26 litrů)
  • Objem nádoby na špinavou vodu: 30 l (počítejte s tím, že roztok trochu pění, takže někdy vylívám nádobu dříve, než mi dojde čistící roztok ve spodní nádobě)
  • Sací motor: jeden
    • Příkon sacího motoru: 1 500 W
    • Maximální podtlak sacího motoru: 30 kPa
    • Maximální proud vzduchu: 45 l/s
  • Čerpadlo: membránové
    • Příkon čerpadla: 80 W
    • Maximální tlak: 9 bar
    • Maximální průtok vody: 4,5 l/min
  • Délka sací hadice: 5 m
  • Délka přívodního el. kabelu: 10 m
  • Hmotnost: 24 kg
  • Rozměry: 38 x 50 x 78 (šířka x délka x výška)

Jak se s extraktorem Sabrina Maxi pracuje?

Postup práce s extraktorem je asi u všech typů stejný:

  1. Suché vysátí koberce vysavačem.
  2. Čištění skvrn, které nejdou odstranit klasickým čištěním.
  3. Nástřik koberce nebo čalounění předčističem.
  4. Extrakční oplach koberce.

Příprava extraktoru pro práci

Čistící roztok připravuji podle stupně znečištění buď smícháním tekutého prostředku s teplou vodou nebo rozpuštěním práškového prostředku v horké vodě. Čím teplejší voda, tím lepší výsledek. Ale pozor na materiály citlivé na teplotu (vlna a další přírodní materiály).

Používám 2 kbelíky o maximálním objemu 15 l, abych při chůzi nevyléval roztok po zemi, tak kbelík plním cca 12-13 litry, takže do spodní nádoby se vejde odhadem 25 litrů čistícího roztoku.

Jak probíhá extrakční čištění?

Po předčištění koberce provádím extrakční oplach. Práce s kobercovou hubicí je poměrně pohodlná. Hubice má tři trysky, takže propláchne koberec dostatečně. Většina hubic extraktorů nižší třídy má jednu nebo dvě trysky a jejich čerpadla nedosahují výkonu čerpadla Sabriny, takže tohle je jednoznačně velká výhoda tohoto extraktoru – dostatečný proplach koberce.

Sací výkon extraktoru je vysoký, takže většinu vody z koberce odsajete. Pokud chcete snížit dobu schnutí, můžete na závěr ještě přejet hubicí po koberci bez nástřiku a odsajete tak další vodu navíc.

MŮJ TIP NA EXTRAKTOR:

Manipulace, dostupnost

Délka přívodního kabelu 10 m je dostatečná, takže jej přepojuji do jiné zásuvky opravdu jen když čistím třeba v jiném patře nebo ve vzdáleném místě. Dávejte pozor, abyste si při posunu extraktoru kabel nepřišlápli, jako se to stalo mně, a málem se mi vytrhl přední plastový ovládací panel, který je chycený šesti šroubky.

Délka sací hadice 5 m je pro menší plochy koberců a pro čištění sedaček dostačující, u čištění kanceláří se mi občas stane, že musím s extraktorem vjet až do místnosti, abych s hubicí dosáhl do všech míst. U velkého extraktoru (Prochem Steempro Powerplus) s délkou hadice 7,5 m mohu nechat extraktor na chodbě a dosáhnu po celé ploše kanceláře. Píšu teď o klasické velikosti kanceláře do 20 m2.

Pokud čistím auto, tak extraktor umístím za zadní částí auta a hadice dosáhne bez problémů i do přední části vozu.

Extraktor Sabrina Maxi
Extraktor Sabrina Maxi

Dejte si pozor na množství vysáté špinavé vody

Dejte si pozor při čištění materiálů, které způsobují větší zpěnění roztoku. Potom může dojít k tomu, že se postupně naplňuje sběrná nádoba a nahoře se shromažďuje pěna, až dojde k tomu, že se pěna nasaje do odsávacího otvoru a projde sacím motorem, takže vám pak přes výdechy začne kapat špinavá voda na podlahu.

Ke zpěnění může dojít i tehdy, pokud je v koberci zbytek čistícího roztoku z minulého čištění.

Doporučuji tedy pravidelně kontrolovat hladinu špinavé vody ve sběrné nádobě a raději ji vylévat častěji. Počítejte i s tím, že s čistícím roztokem vysáváte i třeba litr nebo dva předčističe.

K čemu extraktor využívám?

Extraktor využívám na čištění koberců, čalounění a interiérů aut.

Ideální je pro domácnosti. Většinu sedaček vyčistí na jedno až dvě naplnění čistícím roztokem. Jeden koberec velikosti cca 20 m2 zvládne většinou také na jedno naplnění.

Čistím s ním i větší plochy kanceláří, za den zvládnu 150 až 200 m2. Možná se to někomu zdá málo, ale musíte do toho počítat dopravu na místo a zpět, přenášení všeho vybavení, vysátí koberce nasucho, připravení stroje k čištění a jeho naplnění, nástřik koberců předčističem, neustále doplňování čistícího roztoku a odnášení kbelíků se špinavou vodou. Čím více jsou plochy členité, tím déle vám práce potrvá.

Extraktor nemá problém s delší dobou provozu, nepřehřívá se, vydrží pracovat i několik hodin v kuse (s přestávkami na doplňování roztoku).

Servis a údržba

POŘIĎTE SI NA ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ:

Pravidelná údržba

Pravidelná údržba zahrnuje vyčištění sběrné nádoby. Raději ji čistěte po každé práci, nebudete věřit, jak bude nádoba vypadat, když ji párkrát zapomenete vyčistit. Nádobu čistím v zimě ve staré nepoužívané vaně, nebo venku zahradní hadicí. Oddělám průhledný kryt, výtokovou hadici odzátkuji a důkladně nádobu proudem vody propláchnu.

Jednou jsem nádobu zapomněl přes víkend v autě a nevyčistil ji, po otevření jsem zjistil, že v ní začala růst nějaká plíseň ze zbytků usazených nečistot…

Vyčistěte také čas od času molitanový filtr nad sacím motorem. Většinou se nejvíce zanáší, pokud čistíte vlněné koberce, sedačky, které uvolňují vlákno a také pokud je koberec nebo sedačka zanesený chlupy od domácích zvířat. Filtr proplachuji čistou vodou a stírám při tom nečistoty prsty.

Dále čistím jednou za týden plastové sítko ze spodní nádoby. Je nasunuto na hadičku, kterou se nasává čistící roztok do čerpadla a občas se zanese, tak ho pročistím přípravkem na odstranění vodního kamene.

Výměna uhlíků

Jediné, co je třeba pravidelně během provozu měnit, jsou uhlíky. Sací motor má dva samostatné uhlíky, čerpadlo má také dva uhlíky, ale tvoří jakýsi komplet, takže se mění s celou horní částí/krytem čerpadla.

Měl jsem z výměny trochu strach, ale není to zase tak složité, chce to jen trochu šikovnosti. Pokud si na to nevěříte, budete muset objednat výměnu ve svém servisu.

Existují nějaké intervaly, kdy by se měly uhlíky měnit, po cca 500 hodinách provozu. Pokud se vám uhlíky obrousí, tak zaručuji, že to poznáte podle zvuku a výkonu sacího motoru a čerpadla.

Přednosti a nedostatky extraktoru Sabrina Maxi

Co na extraktoru Sabrina Maxi oceňuji?

  • Snadná manipulace díky rozdělení na dvě nádoby.
  • Dá se převážet i v osobním autě.
  • Na tuto třídu extraktorů vysoký výkon čerpadla i dobrý sací výkon.
  • Kvalitní zpracování. Prakticky nezničitelná nádoba a kvalitní kobercová hliníková hubice.
  • Hubice má tři trysky – dostatečný nástřik roztoku.
  • Servis zvládnu i sám. Výměna uhlíků čerpadla a sacího motoru.

Nedostatků není mnoho, ale pár much se najde

  • Kobercová hubice by mohla mít lepší vytvarování ve spodní části. Pokud chci čistit prostor pod stolem, typické v kancelářích, tak když hubici posunu až k zadní hraně stolu, tak ji musím sklonit, protože by jinak narážela do horní desky stolu. Když ji ale skloním, tak neodsává vodu plnou silou. Vyřešil jsem to nákupem kobercové hubice Prochem, která má ve spodní části prohnutí, takže se dostane pod stůl daleko lépe.
  • Často mi praská plastová ovládací páka u kobercové hubice a hubice na čalounění. Náhradní páka stojí pár korun a výměna je otázka pár minut.
  • Často praská vratná pružina u ventilu obou hubic. Opět se dá vyměnit.
  • Měl jsem problémy s jedním čerpadlem, kdy mi co 2-3 měsíce odcházely uhlíky, resp. jeden se obrušoval mnohem rychleji než druhý. Vyřešil jsem výměnou čerpadla.
  • Ruční hubice na čalounění není zcela průhledná, je jen trochu průsvitná. Dokoupil jsem zcela průhlednou hubici Prochem.

Závěrečné zhodnocení extraktoru

S extraktorem Santoemma Sabrina Maxi jsem za ty roky vyčistil tisíce m2 koberců, stovky sedaček, desítky aut a musím konstatovat, že je to opravdu extraktor pro profesionální nasazení.

Cením si snadné manipulace s přístrojem, rozdělení na dvě nádoby, malých rozměrů, díky kterým se s ním dostanu i mezi sedačky v kině.

Zároveň má ale dostatečný výkon, takže si s ním bez problému troufnu i na velké zakázky.

Časem jsem si pořídil i velký extraktor, který využívám na velké plochy koberců, ale se Sabrinou Maxi se loučit asi ještě dlouho nebudu. Zatím mi plně dostačuje a pro čištění v domácnostech je pro mě nenahraditelný.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru