Při své práci čištění koberců se v čím dál vyšší míře dostávám k čištění kusových koberců, tedy koberců menších rozměrů, které nezabírají celou plochu místnosti. Stávají se tak vhodným doplňkem místností bytů či rodinných domů, kdy potřebujeme zkombinovat přednosti tvrdých podlah (snadná údržba) a výhody koberců. Často se setkávám s kusovými koberci na dřevěných podlahách (prkenná podlaha, vlýsky, parkety), kde je na škodu zakrývat celoplošným kobercem krásnou strukturu dřevěných podlah, ale přesto si chceme dopřát například při posezení u sedačky příjemného pocitu z koberce.
- Na čištění skvrn si pořiďte přípravek Dr. Schutz Fleck & Weg čistící přípravek na podlahy 100 ml.
- Pro odstranění zápachu vyzkoušejte Bio enzym Neutralizer Stop zápachu likvidátor 500 ml nebo Menforsan Odstraňovač moči, pachu a skvrn 500 ml.
S jakými typy kusových koberců se nejčastěji setkáváme?
V dnešní době je nepřeberné množství vzorů a barevných kombinací kusových koberců.
Podle užití bych rozdělil kusové koberce:
- hrací koberce pro děti – koberce mají vzor, který děti mohou využít ke hraní, častý bývá například městský vzor se silnicí, vzor nějaké deskové společenské hry (Monopoly apod.), vzor pro hru Skákací panák a mnoho dalších,
- koberce do obytných místnosti – často se používají do ložnic, do obývacích pokojů, ale i jako běhouny do chodeb a vstupních prostor.
Podle materiálu:
- polypropylenové – asi nejčastější a také nejdostupnější materiál koberců, velmi dobře čistitelný, koberce mohou být smyčkové s nízkým vlasem, nebo i tzv. shaggy koberce s dlouhým vlasem,
- vlněné – vyznačují se dlouho životností, pozor se musí dávat na vznik skvrn zejména od potravin, aby nedošlo k trvalému obarvení,
- polyesterové,
- polyolefinové,
- ostatní přírodní koberce z juty, sisalu, bambusu – většinou se nedají čistit mokrou cestou, ale pouze suchou pěnou nebo směsí na suché čištění koberců.
Podle tvaru:
- obdélníkové,
- čtvercové,
- kulaté.
Doporučení ke kusovým kobercům
U dřevěných podlah, které fungují jako finální nášlapná vrstva, bych určitě dával přednost kusovým kobercům před celoplošnými. Jednak je na škodu, skrývat daleko dražší a mnohdy i efektní dřevěnou podlahu pod kobercem, ale při celoplošném položení koberce dojde časem také ke znehodnocení povrchové úpravy dřevěné podlahy, hlavně u rozlitých tekutin a skvrn může dojít pod kobercem ke vzniku mokrých map, odloupnutí lakované úpravy apod.
Velmi hezky vypadají shaggy koberce, ale příliš je nedoporučuji do prostor s vysokým provozem, a už vůbec ne do míst, kde se pohybují například psi. Potom může totiž váš koberec dopadnout takto (vlevo znečištěný koberec, vpravo po vyčištění):
Pod kusové koberce na tvrdých podlahách doporučuji pokládat tzv. protiskluzové podložky, které zabraňují shrnutí koberce, uklouznutí osob na pohybujícím se koberci, a také usnadňují úklid, protože koberec se při vysávání nepohybuje po hladké podlaze.
Vybírejte koberce spíše hustší, s kvalitním podkladem, méně husté koberce mají obvykle nižší životnost, kvalitní podklad zase zajišťuje tvarovou stálost koberce, a nedochází také ke vcucnutí koberce do podlahového nástavce vysavače.
Koberce pravidelně čistěte, samozřejmě suchým vysáváním, a alespoň jednou ročně mu dopřejte i mokré čištění.