Systém postřiku a odsávání

Co je to extrakční čištění koberců?

Při extrakční metodě čištění koberců dochází ke vstřikování čistícího roztoku do vlákna koberce a k následnému odsátí roztoku i s rozpuštěnými nečistotami zpět do extraktoru.

Pro které typy koberců je extrakční metoda vhodná?

Extrakční metoda je vhodná pro pro většinu typů materiálů koberců. Základním předpokladem použití této metody je, že koberec musí být barevně stály, vodovzdorný. Dalším omezením je případ, pokud je koberec lepený vodou-rozpustnými lepidly.

Vhodná:

    • koberce ze syntetických materiálů
    • vlněné koberce (nutno se vyvarovat nadměrnému promáčení a nepoužívat teplý čistící roztok)

Nevhodná:

    • koberce z přírodních vláken (kokos, juta, sisal, mořská tráva)
    • hedvábné koberce
    • bavlněné koberce
    • perské koberce
    • veškeré materiály z kůže, koženky, nubuku, semiše, alcantary, s teflonovou úpravou
Systém postřiku a odsávání
Systém postřiku a odsávání

Jaký je princip extrakční metody čištění koberců?

Čistící roztok je pomocí čerpadla pod tlakem vstřikován tryskami hluboko do vlákna koberce. Roztok způsobí rozpuštění nečistot, které jsou následně odsáty hubicí do sběrné nádoby.

 

Jak často čistit extrakční metodou?

Četnost použití metody mokrého čištění koberců je dána jednak způsobem využití daného prostoru, mírou znečištění koberce, a také pravidelností běžného úklidu. U zátěžových koberců například v kancelářích je tedy vhodné čistit koberce častěji než u běžně používaných bytových koberců.

    • běžné bytové koberce 1-2x ročně
    • zátěžové koberce a koberce v kancelářích 2-3x ročně
    • prostory s pobytem dětí, mateřské školy, u alergiků, astmatiků, nebo při pobytu domácích zvířat min. 3x ročně

Na co si dát pozor při čištění koberců mokrou metodou?

V případě, že je podkladem dřevěná podlaha, parketová podlaha, nebo podlaha z laminovaných desek, je vhodné koberec příliš nepromáčet, případně celý koberec přenést na méně citlivý povrch pro vodu. Dále se nedoporučuje na ještě vlhky koberec vracet zpátky nábytek, mohlo by totiž dojít k poškození jednak koberce, ale také povrchu nábytku ať už dřevěného, nebo kovového.

Po čištění extrakční metodou nezůstávají koberce mokré, ale pouze vlhké, protože díky výkonému extraktoru dochází k důkladnému odsátí čistícího roztoku z čištěné plochy. I přesto je nutné čištěnou plochu nechat vyschnout. Doba vysychání je závislá opět na typu konstrukce nášlapné vrstvy koberce, na délce vlasu koberce na teplotě a vlhkosti a míře větratelnosti. Přibližná doba se pohybuje mezi 2-4 hodinami u extrakčního čištění klasickou hubicí s tryskami, v případě použití speciálního nástavce s rotačním kartáčem se doba zkracuje a činí 1-2 hodiny.

MŮJ TIP NA EXTRAKTOR:

Přejít nahoru