Jaký vysavač na suché vysávání používám před extrakčním čištěním koberců?

Zpravidla před každým mokrým (extrakčním) čištěním koberců je třeba provést suché vysávání kobercové plochy.

MŮJ TIP NA EXTRAKTOR:

Vysavač Lindhaus RX
Vysavač Lindhaus RX

Základní důvody pro suché vysávání jsou dva.

V první řadě je potřeba provést odstranění pevných nečistot z koberce, protože následné extrakční čištění není vhodné používat např. pro vysávání větších pevných nečistot, kvůli úzkému profilu sací hlavice.

Druhým důvodem je důkladná příprava vlákna koberce před extrakčním čištěním. Při použití vhodného typu vysavače dojde nejen k důkladnému odstranění drtivé většiny pevných nečistot a volných prachových částic, ale také k napřímení vlákna koberce, díky čemuž může dojít při následujícím mokrém čištění k dokonalejšímu vyčištění vlákna koberce a daleko efektivnějšímu odstranění nečistot, než by tomu bylo bez předchozího suchého vysávání.

Jaký vám mohu doporučit vhodný vysavač pro suché vysávání koberců?

Velice dobrou zkušenost v tomto směru mám s tzv. stojanovými (tyčovými) vysavači s rotačním kartáčem s elektromotorem. Jak již z názvu vyplývá, nejedná se o klasické domácí vysavače, které jsou tvořené vlastním tělem vysavače (nádobou na nečistoty a motorem), ke kterému je připojena flexibilní hadicí kovová či plastová trubice s vysávací hlavicí.

U stojanových vysavačů tvoří tělo vysavače spolu s vysávací hubicí s rotačním kartáčem jeden celek.

Důležitá je u těchto vysavačů také přítomnost rotačního kartáče, poháněného vlastním elektromotorem. Někdy se pro hubici s takovým rotačním kartáčem používá název klepací hlavice či klepač.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že mezi hlavní výhody těchto vysavačů patří:

  • snadná manipulace díky konstrukci vysavače, který tvoří jeden celek, nemusíte posouvat nádobu s prachem, jako je tomu u klasických vysavačů, sací hlavice je opatřena kolečky, takže vedení hlavice je velice snadné,
  • vysoká efektivita čištění díky integrovanému rotačnímu kartáči v sací hlavici, díky vysokým otáčkám (až 5 000 ot./min.) dojde k rozvibrování koberce a důkladnému uvolnění a odstranění nečistot z hloubky koberce
  • variabilní použití, protože některé typy jsou přizpůsobeny i pro tzv. suché čištění koberců speciální směsí, kdy dojde nejprve k zapracování směsi do vlákna koberce, po 30-60 minutovém působení dojde k jeho vysátí zpět spolu s navázanými nečistotami
  • použitelnost pro větší plochy, protože sací hlavice může mít šířku od 300 mm až po 500 mm.

Stojanové vysavače jsou vybaveny i odnímatelnou flexibilní hadicí, takže můžete vysávat i plochy méně přístupné (mezery, kouty apod.) nebo plochy nad úrovní koberce, jako např. pavučiny ze stropu a stěn apod.

Samozřejmostí je účinný několikastupňový filtrační systém.

1 názor na “Jaký vysavač na suché vysávání používám před extrakčním čištěním koberců?”

  1. Pingback: Dá se čištěním koberců a čalounění uživit? | MokréČištěníKoberců.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru